SUDAKİ TEHLİKELER

Evlerimizde bulunan ve sıcak yaz günlerinde serinlemek, eksersiz yapmak, hoşça vakit geçirmek için kullandığımız YÜZME HAVUZLARI doğru önlem alınmaz ise çocuklar için büyük bir tehlike kaynağıdır.

Bahar ve Yaz Sezonu Gelirken – Sudaki Tehlikeler

Çocuklarımızın karşılaşabileceği kazalar, çok büyük oranda önlenebilir kazalardır. Çocuğunuzu boğulma tehlikelerinden korumak için, biz ebeveynlerin güvenli bir çevre yaratabilmeniz çok önem taşımaktadır ve aynı zamanda bizim temel sorumluluğumuzdan biridir. Özellikle havuz veya deniz kıyısında önümüzdeki bahar- yaz sezonunda gerekli önlemleri almayı unutmayalım.

Sudaki tehlikeler özellikle 1-4 yaş arasındaki küçük çocuklar için ölümcül kazalarda birinci sırada yer almaktadır. ABD’de her gün üç çocuk suda boğulma sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu konuda en önemli rol ailelere düşmektedir.

Çözüm Anahtarları

  1. Yüzme havuzunuzun etrafını Amerikan ve Avrupa standartlarına uygun olarak tasarlanıp üretilmiş havuz güvenlik bariyerini, bu konuda sertifikalı olarak çalışan “Çocuk Güvenlik Uzmanları’ na yaptırın. Bu durum, çocuğu ailenin çocuğu kontrol edemediği durumlarda, havuzdan uzak tutacaktır. Bu havuz bariyeri, havuzu evden ve çocuk oyun alanından tamamen ayırmalıdır.
  2. Çocuğunuz suyun içinde veya etrafında iken, ağırlığına/ kilosuna? uygun cankurtaran özellikli mayolar kullanılmalıdır.
  3. Sertifikalı ilkyardım kursuna katılın ve her iki yılda bir eğitiminizi yenileyin. Böylece çocuğunuza bir kaza sonrası ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.
  4. Çocuğunuzu, suyun etrafındayken gözleyin ve dikkat dağıtıcı başka bir aktivite ile uğraşmayın.